YouTube kullanıcılarının uzun süredir beklediği özellik olan çevrimdışı iken video izleyebilme ve indirme imkanı artık YouTube Go ile mümkün !

YouTube, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen etkinlikte yayınladığı son açıklama ile artık internetsiz video izleme ve indirme özelliklerini YouTube Go ile birlikte hayata geçirdiğini duyurdu.

YouTube Go, kullanıcılara neler sağlıyor ?

YouTube Go’nun en önemli özelliği kuşkusuz veri tasarrufuna önem vermesi.  Özellikle interneti yavaş olan kişiler için geliştirilen uygulamada ister daha sonra izlemek için, isterseniz de devamlı izleyen biri olarak kotanızı harcamamak adına videoları kaydetme imkanınız oluyor. Bu, özellikle 2G’ye takılıp kaldığınız ya da WiFi’a bağlı olmadığınız durumlarda oldukça işe yarar bir özellik. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, indirmek istedikleri çözünürlüğü kendileri belirleyerek değerli oranda zaman tasarrufu yapabiliyorlar. Ayrıca mobil internet kotasının daha kontrollü kullanılması da mümkün hale gelecek.

Videoları kaydedip çevrimdışı izlenmesini ve diğer YouTube Go kullanıcıları ile paylaşımını mümkün hale getiren uygulama, sınırlı bant genişliği sunan bölgeleri, özellikle de Hindistan’ı hedefliyor.

YouTube Go‘nun bir diğer özelliği de bluetooth üzerinden paylaşım yapabilmesi. Bu, kullanıcılara internete bağlı olmadan arkadaşlarına video gösterme imkanı sağlıyor. Tabii bu da yine yavaş bağlantısı olanlar için büyük bir avantaj.

Uygulamayı açtığınızda, ana sayfanın sağ bölümünde kişinin ilgi alanlarına göre video önerilerinde bulunacak. Uygulamayı kullanan arkadaşlarınızla çevrimdışı içerik paylaşmak çok daha kolay bir hale geliyor. Akıllı Çevrimdışı (Smart Offline) özelliği üzerine kurulan, ilk etapta sadece Hindistan’da hayata geçirilen ve mobil bağlantıda büyük oranda tasarruf edilmesini sağlayan uygulamanın diğer bölgelere ne zaman geleceği ise henüz netlik kazanmadı.

 

 

Adem SARIDAĞ

Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisi mezunuyum.

More Posts - Website